Tonewinner AD-5100PA+ 5 Channel Stereo Power Amplifier Black
Key Features:
- Five channels of up to 100W Class AB independent power output
- Audiophile-grade toroidal transformer
- Overvoltage, overheat, overload, overcurrent, and short-circuit protection
- Low noise differential amplifier and a temperature compensation circuit
- Improved Signal to Noise Ratio (SNR) >100dB
- Intelligent cooling system for stable operation & heat dissipation
- Five-way indicators communicate channel signal strength at a glance
- 24K gold plated terminals
- Aluminium chassis & shockproof feet
5 Channels of Powerful Amplification
Five-Fold Protection
Tonewinner
- Model: AT-2300
- Channels: 5.1.2/7.1
- SNR: ≥95dB (A weight, Analog Bypass)
- Frequency: 20Hz - 20KHz (+1/-3dB, Analog Bypass)
- Power Consumption: 1000W
- Power Output: 150W per channel, one channel driven, into 8 Ohms, at ≤0.1% THD
- Distortion: ≤0.05%(A weight, Analog Bypass, 1KHz normal working status)
- Whole Unit Gain: ≥40dB (Analog Bypass)
- Impedance: 8Ω
- Power supply: ~110V/220V
- Weight: 15.5Kg
- Size (W x D x H): 431 x 408 x 179 mm (including binding posts)
- Supports Dolby Atmos DolbyTrue HD & all the downward audio formats
- Supports DTS:X, DTS-Master & all the downward HD audio formats
- Supports HDME 2.0 & HDCP 2.2
- Supports 4K/60Hz, RGB 4:4:4, 18GHz full bandwidth video signal, Dolby Vision & HDR 10+ video signals
- Supports lossless formats: APE, FLAC, WAV
- Supports compress formats: MP3, AAC, WMA
- Supports optical/coaxial/USB audio signal input
- Supports bluetooth, analog, optical, coaxial, USB, micro SD, PC, 6 group HDMI 2.0
- HDMI support: 4K, 3D, ARC, CEC, standby through
- Supports 5.1.2 karaoke
Channels: 5 Channels
Power Output / Channel:
- 117watts RMS/channel; 20 Hz – 20 kHz; THD<0.1%; 8 Ohms; one channel driven
- 164 watts RMS/channel; 20 Hz – 20 kHz; THD<0.1%; 4 Ohms; one channel driven
- 100watts RMS/channel; THD<0.1%; 8 Ohms; two channels driven
- 121watts RMS/channel; THD<0.1%; 4 Ohms; two channels driven
- 71 watts RMS/channel; THD<0.1%; 8 Ohms; all five channels driven
Gain: ≥ 28dB
Impedance: 4 / 8 ohms
Frequency Response: 10 Hz to 50 kHz
THD + noise: ≤ 0.1% (A-weighted)
Signal to Noise Ratio: ≥ 95 dB (A-weighted)
Separation: ≥ 60dB (L+R Channels)
Power Consumption: ≤ 500W
Dimensions W x H x D: 431 x 130 x 352 mm
Weight: 9.6kg
Includes: 1 x Stereo Power Amplifier
Product Information
Shipping & Returns
Description
Key Features:
- 24K gold plated terminals
Five-Fold Protection
Tonewinner
- Model: AT-2300
- Channels: 5.1.2/7.1
- Power Consumption: 1000W
- Impedance: 8Ω
- Power supply: ~110V/220V
- Weight: 15.5Kg
- Supports HDME 2.0 & HDCP 2.2
- Supports 5.1.2 karaoke
Channels: 5 Channels
Power Output / Channel:
Gain: ≥ 28dB
Impedance: 4 / 8 ohms
Power Consumption: ≤ 500W