Thermaltake Toughpower GT 850W 80+ Gold PCIe Gen5.1 ATX 3.1 Fully Modular Power Supply - White (PS-TPT-0850FNFAGA-W)
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Model
TPD-850AH2FXG-3
Watts
850W
Max Output Capacity
850W
Color
Snow
Dimensions
150mm(W)x86mm(H)x140mm(D)
PFC (Power Factor Correction)
Active PFC
Power Good Signal
100-250 msec
Hold Up Time
> 17msec at 80% load
Input Current
10A Max.
Input Frequency Range
50Hz-60Hz
Input Voltage
100-240V~
Operating Temperature
0°C to + 40°C
Operating Humidity
5% to 85%
Storage Temperature
-40°C to + 70°C
Storage Humidity
5% to 95%
Cooling System
12cm Hydraulic bearing fan
Efficiency
Meet 80 PLUS® Gold at 115Vac input.
MTBF
100
Safety Approval
CE/UKCA/ICES/TUV/LVD/RCM/CB/FCC/cTUVus/BSMI/CCC/BIS/S-MARK
PCI-E 6+2PIN
4
PCI-E 12+4PIN
1(600W)
Protection
OVP/UVP/OCP/OPP/OTP/SCP
Select Seller
Product Information
Shipping & Returns
Description
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Model
TPD-850AH2FXG-3
Watts
850W
Max Output Capacity
850W
Color
Snow
Dimensions
150mm(W)x86mm(H)x140mm(D)
PFC (Power Factor Correction)
Active PFC
Power Good Signal
100-250 msec
Hold Up Time
> 17msec at 80% load
Input Current
10A Max.
Input Frequency Range
50Hz-60Hz
Input Voltage
100-240V~
Operating Temperature
0°C to + 40°C
Operating Humidity
5% to 85%
Storage Temperature
-40°C to + 70°C
Storage Humidity
5% to 95%
Cooling System
12cm Hydraulic bearing fan
Efficiency
MTBF
100
Safety Approval
PCI-E 6+2PIN
4
PCI-E 12+4PIN
1(600W)