SilverStone SST-MS12B-40G SuperSpeed 40Gbps+ USB-C NVMe M.2 SSD Enclosure
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Color
Black
Controller IC
ASMedia ASM2464PD
Thermal Pad
Conductivity: 2 W/m.k
Dimension:
Blue: 20mm(W) x 1.2mm(H) x 60mm(D) 0.79"(W) x 0.05"(H) x 2.36"(D)
Gray White: 20mm(W) x 3.5mm(H) x60mm(D) 0.79"(W) x 0.14"(H) x 2.36"(D)
Gray: 20mm(W) x 2mm(H) x60mm(D) 0.79"(W) x 0.08"(H) x 2.36"(D)
Fan
Dimension: 30mm x 30mm
Bearing: Sleeve bearing
HDD interface support
M.2 (NGFF) M Key
Drive support
1
Host interface
40Gbps USB4 Type-C
Support type of M.2 SSD
2242 / 2280
USB Cable
TYPE-C Cable length 280 ± 10mm
LED indicator
Powered:Solid Blue
Data access:Blinking Blue
Dimension
46mm(W) x 21.8mm(H) x 106mm(D)
1.81"(W) x 0.86"(H) x 4.17"(D)
Net weight
124.5g
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Color
Black
Controller IC
ASMedia ASM2464PD
Thermal Pad
Conductivity: 2 W/m.k
Fan
Dimension: 30mm x 30mm
Bearing: Sleeve bearing
HDD interface support
M.2 (NGFF) M Key
Drive support
1
Host interface
40Gbps USB4 Type-C
Support type of M.2 SSD
2242 / 2280
USB Cable
TYPE-C Cable length 280 ± 10mm
LED indicator
Powered:Solid Blue
Data access:Blinking Blue
46mm(W) x 21.8mm(H) x 106mm(D)
1.81"(W) x 0.86"(H) x 4.17"(D)