Pacific TOUGH C360 DDC Hard Tube Liquid Cooling Kit (CL-W306-CU12BL-A)
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Dimensions
520 (L) x 200 (W) x 232 (H)
Compatibility
Intel LGA 2066/2011/1700/1366/1156/1155/1151/1150
AMD AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2/FM1
(CPU Socket)
Components Dimensions
Pump & Reservoir: 86.5 (L) x 62 (W) x 210.1 (H)
Copper Radiator: 399 (L) x 119 (W) x 29.5 (H)
Tube Dimensions
OD : 16mm , ID : 12mm
Fan Specs
PWM 500~2000 R.P.M
With L.N.C PWM 500~1500 R.P.M
Coolant
T1000 Coolant Pure Clear
Kit Contents
CPU Water Block
- Pacific W7 Non RGB CPU Water Block x1
Pump/Reservoir
- Pacific PR22-DDC Pump/Reservoir Combo x1
Copper Radiator
- Pacific C360 Radiator 29.5 (H) x 119 (W) x 399 (L) mm x1
Fan
-TOUGHFAN 12 Radiator Fan x3
Fittings
- Pacific C-Pro G14 PETG 16mm OD Compression - Black x6
- Pacific G1/4 90 Degree Adapter - Black x2
Coolant
- Thermaltake T1000 Coolant Pure Clear x1
Tube
- V-Tubler PETG Tube 16mm OD 500mm x 8
Accessory
- Intel and AMD Universal Backplated & Mounting Kit
- 24pin ATX Bridge Tool x1
- Thermaltake Thermal Grease x1
- Silicone insert x1
Product Information
Shipping & Returns
Description
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Dimensions
520 (L) x 200 (W) x 232 (H)
Compatibility
(CPU Socket)
Components Dimensions
Tube Dimensions
OD : 16mm , ID : 12mm
Fan Specs
PWM 500~2000 R.P.M
With L.N.C PWM 500~1500 R.P.M
T1000 Coolant Pure Clear
Kit Contents
CPU Water Block
Pump/Reservoir
Copper Radiator
Fan
-TOUGHFAN 12 Radiator Fan x3
Fittings
Tube
Accessory
- 24pin ATX Bridge Tool x1