Noctua NF-F12 iPPC 2000 IP67 PWM 120mm Fan (NF-F12-IPPC-2000-IP67-PWM)
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Size
120x120x25 mm
Mounting hole spacing
105x105 mm
Connector & pin-configuration
4-pin PWM
Cable length
40cm
Bearing
SSO2
Blade geometry
Heptaperf „¢
Frame technology
FocusedFlow „¢
Material
Fibre-glass reinforced polyamide
Ingress protection
IP67
Motor type
Three-phase
Rotational speed (+/- 10%)
2000 RPM
Min. rotational speed @ 20% PWM (+/-20%)
450 RPM
Airflow
121,8 m ³/h
Acoustical noise
29,7 dB(A)
Static pressure
3,94 mm H ‚‚O
Input power (typical)
1,06 W
Input power (max.)
1,2 W
Input current (typical)
0,09 A
Max. input current
0,1 A
Operating voltage
12 V
MTTF
> 150.000 h
Scope of delivery
Fan
4 Fan Screws
Notes and warnings
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Size
120x120x25 mm
Mounting hole spacing
105x105 mm
Connector & pin-configuration
4-pin PWM
Cable length
40cm
Bearing
SSO2
Blade geometry
Heptaperf „¢
Frame technology
FocusedFlow „¢
Material
Ingress protection
IP67
Motor type
Three-phase
Rotational speed (+/- 10%)
2000 RPM
450 RPM
Airflow
121,8 m ³/h
Acoustical noise
29,7 dB(A)
Static pressure
3,94 mm H ‚‚O
Input power (typical)
1,06 W
Input power (max.)
1,2 W
Input current (typical)
0,09 A
Max. input current
0,1 A
Operating voltage
12 V