Noctua 120mm NF-A12X25 G2 PWM Fan
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Size
120x120x25 mm
Mounting hole spacing
105x105 mm
Connector & pin-configuration
4-pin PWM
Cable length
20cm + 30cm NA-EC1 extension cable
Bearing
SSO2
Blade geometry
Progressive-Bend Impeller
Frame technology
AAO (Advanced Acoustic Optimisation)
Material
Sterrox ® LCP
Rotational speed (+/- 10%)
1800 RPM
Rotational speed with L.N.A. (+/- 10%)
1500 RPM
Airflow
107.3 m ³/h
Airflow with L.N.A.
87.2 m ³/h
Acoustical noise
22.5 dB(A)
Acoustical noise with L.N.A.
18.1 dB(A)
Static pressure
3.14 mm H ‚‚O
Static pressure with L.N.A.
1.71 mm H ‚‚O
Input power (max.)
1.8 W
Max. input current
0.15 A
Operating voltage
12 V
MTTF
> 150,000 h
Scope of delivery
NA-RC7 Low-Noise Adaptor (L.N.A.)
NA-YC1 4-pin PWM splitter cable
NA-EC1 30cm extension cable
4x NA-AV2 anti-vibration mounts
NA-AVG1 anti-vibration gasket for water cooling radiators
Fan screws
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Size
120x120x25 mm
Mounting hole spacing
105x105 mm
Connector & pin-configuration
4-pin PWM
Cable length
Bearing
SSO2
Blade geometry
Progressive-Bend Impeller
Frame technology
Material
Sterrox ® LCP
Rotational speed (+/- 10%)
Airflow
107.3 m ³/h
Airflow with L.N.A.
87.2 m ³/h
Acoustical noise
22.5 dB(A)
Acoustical noise with L.N.A.
18.1 dB(A)
Static pressure
3.14 mm H ‚‚O
Static pressure with L.N.A.
1.71 mm H ‚‚O
Input power (max.)
1.8 W
Max. input current
0.15 A
Operating voltage
12 V