Intel Core i5 12400F 6 Core LGA 1700 CPU Processor (BX8071512400F)
Key Features:
  • Turbo processor frequency
  • Maximum internal memory supported by the processor
  • Allows the processor to run multiple programs
  • Delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics
  • Improve system performance gives logetivity
Specifications:
  • Product Collection: 12th Gen Intel® Core™ i5
  • Code Name: Alder Lake
  • Processor Number: i5-12400F
  • Status: Launched (Q1'22)
  • Lithography: Intel 7
  • Total Cores: 6 (Performance only)
  • Total Threads: 12
  • Max Turbo Frequency: 4.40 GHz
  • Base Frequency: 2.50 GHz
  • Cache: 18 MB Intel® Smart Cache, 7.5 MB L2
  • Base Power: 65 W
  • Max Turbo Power: 117 W
  • Max Memory: 128 GB
  • Memory Types: DDR5 4800 MT/s, DDR4 3200 MT/s
  • Memory Channels: 2
  • Memory Bandwidth: 76.8 GB/s
  • PCIe Revision: 5.0 & 4.0
  • PCIe Config: Up to 1x16+4, 2x8+4
  • PCIe Lanes: 20
  • Package: 45.0 x 37.5 mm, PCG 2020C
  • T Junction: 100°C
  • Intel® DL Boost: Yes
  • Optane™ Memory: Supported
  • Turbo Boost: 2.0
  • Hyper-Threading: Yes
  • Virtualization (VT-x, VT-d): Yes
  • Instruction Set: 64-bit, SSE4.1/4.2, AVX2
  • SpeedStep® & Thermal Monitoring: Yes
  • Security: AES-NI, Secure Key, OS Guard, Boot Guard, MBE, CET
Intel i5-12400F Performance Image Intel i5-12400F Performance Image
Product Information
Shipping & Returns
Description
Key Features:
  • Turbo processor frequency
Specifications:
  • Code Name: Alder Lake
  • Processor Number: i5-12400F
  • Status: Launched (Q1'22)
  • Lithography: Intel 7
  • Total Threads: 12
  • Base Frequency: 2.50 GHz
  • Base Power: 65 W
  • Max Turbo Power: 117 W
  • Max Memory: 128 GB
  • Memory Channels: 2
  • Memory Bandwidth: 76.8 GB/s
  • PCIe Revision: 5.0 & 4.0
  • PCIe Lanes: 20
  • T Junction: 100°C