Gigabyte UD1000GM PG5 2.0 1000W ATX 80+ Gold Power Supply Unit
Key Features:
  • Ultra Durable
  • Main Japanese capacitors
  • Enhanced thermal solution
  • 120mm smart hydraulic bearing (HYB) fan
  • OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP protection
  • Support PCIe Gen 5.0 graphics cards
  • Support Intel ATX 3.0 standard
  • 80 PLUS Gold certified
  • Fully modular design
  • Compact design
  • 10 years warranty (Adjusted according to different regions)
SPECIFICATION:
  • Model GP-UD1000GM PG5
  • Type Intel Form Factor ATX 12V v3.0
  • PFC Active PFC (>0.9 typical)
  • Input Voltage 100-240 Vac (full range)
  • Input Current 15-6.5A
  • Input Frequency 60-50 Hz
  • Output Capacity 1000W
  • Dimension 150 x 140 x 86 mm
  • Fan Type 120mm Hydraulic Bearing(HYB)fan
  • 80 PLUS Gold
  • Efficiency 90% at typical load
  • MTBF >100,000 hours
  • Protection OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP
  • Power Good Signal 100-150ms
  • Hold Up Time >16ms
  • Cable Type Flat, All black
  • Connectors:
  • ATX/MB 20+4 Pin x 1 : 610mm*1
  • CPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 600mm+200mm*1
  • PCI-e 16 Pin x 1: 700mm*1
  • PCI-e 6+2 Pin x 4 : 600mm+150mm*2
  • SATA x 8 :
  • 600mm+150mm+150mm+150mm*2
  • 4 Pin Peripheral x 3+4-Pin floppy x 1 : 500mm+120mm+120mm+150mm*1
Product Information
Shipping & Returns
Description
Key Features:
  • Ultra Durable
  • Main Japanese capacitors
  • Enhanced thermal solution
  • 80 PLUS Gold certified
  • Fully modular design
  • Compact design
SPECIFICATION:
  • Model GP-UD1000GM PG5
  • Input Current 15-6.5A
  • Input Frequency 60-50 Hz
  • Output Capacity 1000W
  • Dimension 150 x 140 x 86 mm
  • 80 PLUS Gold
  • MTBF >100,000 hours
  • Power Good Signal 100-150ms
  • Hold Up Time >16ms
  • Cable Type Flat, All black
  • Connectors:
  • PCI-e 16 Pin x 1: 700mm*1
  • SATA x 8 :
  • 600mm+150mm+150mm+150mm*2