DS18 EXL-XX12.2DHE 12" High Excursion Subwoofer 2000W RMS DVC 2-Ohm
With an impressive 2000W RMS and a thunderous 4000W MAX power rating, this subwoofer delivers explosive performance and deep, resonant bass that leaves a lasting impact.
Key Features:
  • 12" High Excursion Subwoofer
  • MAX Power: 4000 Watts
  • RMS Power: 2000 Watts
  • Impedance: 2-Ohm 3" DVC
  • Ferrite Magnet
  • 87dB
Specifications:
    • Nominal Diameter: 12"
    • Nominal Impedance: 2+2 ohms
    • RMS Power Handling: 2000W
    • Maximum Power Handling: 4000W
    • Sensitivity (1w/1m): 87dB
    • Frequency Response: 20-1.3K Hz
    • Recommended Lo Pass Crossover: 80 Hz
    • MOTOR
      • Voice Coil Diameter: 3" / 75.6mm
      • Voice Coil Former Material: Black Aluminum
      • Winding Material: CCAW
      • Cone Material: Paper
      • Dust Cap Material: Glass Fiber
      • Surround Material: Foam
      • Basket Material: Aluminum
      • Basket Color/Finish: Black
      • Magnet Material: Ferrite
      • Magnet Weight: 306 OZ
      • Displacement Volume: 3.26L
    • THIELE & SMALL PARAMETERS
      • Equivalent Volume Vas: 21.986L
      • Free Air Resonance Fs: 39.8 Hz
      • Mechanical Factor Qms: 5.128
      • Electrical Factor Qes: 0.529
      • Total Factor Qts: 0.468
      • Moving Mass Mms: 302.158 g
      • Compliance Cms: 0.025 mm/N
      • Bl Factor Bl: 16.523
      • Voice Coil Inductance Le: 6.9 mH
      • Diaphragm Area Sd: 433.74 cm ²
      • Dc Resistance Re: 2 + 2 ohms
      • Efficiency Bandwidth Product EBP: 75.2
  • MEASUREMENTS
    • Overall Diameter: 12.63" / 321mm
    • Overall Depth: 9.25" / 235mm
    • Front Mount Baffle Cutout: 11.1" / 282mm
    • Mounting Depth: 7.87" / 200mm
    • Motor Diameter: 8.89" / 226mm
    • Gross Single Unit Weight (lb): 53.5
    • Dimensions (W x L x H in Inches): 15 x 15 x 12.5
    • Quantity of Units in Master Carton: 1
    • Gross Master Carton Weight (lb): 53.5
    • M/C Dimensions (W x L x H in Inches): 15 x 15 x 12.5
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Key Features:
  • 12" High Excursion Subwoofer
  • MAX Power: 4000 Watts
  • RMS Power: 2000 Watts
  • Impedance: 2-Ohm 3" DVC
  • Ferrite Magnet
  • 87dB
Specifications:
    • Nominal Diameter: 12"
    • Nominal Impedance: 2+2 ohms
    • RMS Power Handling: 2000W
    • Sensitivity (1w/1m): 87dB
    • MOTOR
      • Winding Material: CCAW
      • Cone Material: Paper
      • Surround Material: Foam
      • Basket Material: Aluminum
      • Basket Color/Finish: Black
      • Magnet Material: Ferrite
      • Magnet Weight: 306 OZ
      • Displacement Volume: 3.26L
    • THIELE & SMALL PARAMETERS
      • Mechanical Factor Qms: 5.128
      • Electrical Factor Qes: 0.529
      • Total Factor Qts: 0.468
      • Moving Mass Mms: 302.158 g
      • Compliance Cms: 0.025 mm/N
      • Bl Factor Bl: 16.523
      • Dc Resistance Re: 2 + 2 ohms
  • MEASUREMENTS
    • Overall Depth: 9.25" / 235mm