Asus TUF Gaming 1200W 80+ Gold Power Supply (TUF-GAMING-1200G)
Model TUF Gaming 1200W Gold
Intel Form Factor ATX12V
PFC Type Active PFC
ATX 3.0 Yes
Dimensions 150 x 150 x 86 mm
Efficiency 80Plus Gold
Protection Features OPP / OVP / UVP / SCP / OCP / OTP
Hazardous Materials ROHS
AC Input Range 100 - 240Vac
DC Output Voltage +3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
Maximum Load 25A 25A 99A 0.8A 3A
Combined Load 130W 130W 1188W 9.6W 15W
Total Output 1200W
Cable Connectors MB 24/20-pin x 1
CPU 4+4-pin x 2
PCI-E 16-pin x 2 (both PSU & component side)
PCI-E 8-pin x 3
SATA x 5
PERIPHERAL x 4
Package Contents Power Cord x 1
Motherboard Power Cable x 1 (610mm)
CPU Cable x 2 (650mm)
PCI-E Gen 5 16-pin Cable x 2 (675mm)
PCI-E (16-pin to 8-pin-8-pin) Cable x 1 (675mm)
PCI-E 1-to-1 Cable x 1 (675mm)
SATA 1-to-2 Cable x 1 (400 + 120mm)
SATA 1-to-3 Cable x 1 (400 + 120 + 120mm)
Peripheral 1-to-4 Cable x 1 (400 + 150 + 150 + 150mm)
TUF Gaming Cable Tie x 3
User Manual x 1
Weight 2.66kg (single PSU)
0dB Technology Supported. The fan shuts off entirely when the PSU is under certain load.
Product Information
Shipping & Returns
Description
Model TUF Gaming 1200W Gold
Intel Form Factor ATX12V
PFC Type Active PFC
ATX 3.0 Yes
Dimensions 150 x 150 x 86 mm
Efficiency 80Plus Gold
Hazardous Materials ROHS
AC Input Range 100 - 240Vac
Total Output 1200W
CPU 4+4-pin x 2
PCI-E 8-pin x 3
SATA x 5
PERIPHERAL x 4
CPU Cable x 2 (650mm)
PCI-E 1-to-1 Cable x 1 (675mm)