APC by Schneider Back-UPS Pro for Gaming 2200VA/1320W Tower - White (BGM2200-AZ)
Output
Power Capacity 2200VA / 1320W
Nominal Output Voltage 207VAC-253VAC
Output Voltage Frequency (Hz) 50/60Hz ± 1Hz
Waveform Type Sine Wave
Power Factor 0.6
Input
Nominal Input Voltage 230VAC
Total Outlet Number 6
Outlet Type Australia+C19
Protection
Surge Energy Rating 1080 Joules
Coax protection No
Dataline Surge Protection (Gigabit) Yes
Input Over Current Protection Circuit breaker 15A
Physical
Unit Dimensions H:29.1cm x W:10.5cm x D:40.8cm
Unit Weight 12.56 kg
Runtime (half load) 4 min 15 s
Runtime (full load) 0.5 min
Colour Arctic
USB Outlet
USB Voltage Range 4.75V-5.25V; Load=3A
USB Outlets 2x Type A, 1x Type C
USB Charger 5V/3A total
Battery Information
Battery Type Lead-acid
Battery User Replaceable APCRBC216
Management
Alarms On-battery, low battery alarm, low battery shutdown, replace battery detected
Shutdown Software PCSS
Conformance
Certification and Approvals RCM
Warranty and Equipment Protection 2 years for UPS
Product Information
Shipping & Returns
Description
Output
Power Capacity 2200VA / 1320W
Waveform Type Sine Wave
Power Factor 0.6
Input
Nominal Input Voltage 230VAC
Total Outlet Number 6
Outlet Type Australia+C19
Protection
Coax protection No
Physical
Unit Weight 12.56 kg
Runtime (half load) 4 min 15 s
Runtime (full load) 0.5 min
Colour Arctic
USB Outlet
USB Charger 5V/3A total