AOC Q27G41ZDP 27" QHD 240Hz OLED Gaming Monitor
The e-sports professional standard for gaming
With a 240Hz refresh rate and 0.03ms response time, your display will be equipped to perform at the progaming standard. Enjoy an ultra-smooth experience with no visible screen blur to ensure you're always prepped to win.
Superior high quality viewing
Optimized for Unparalleled Visual Quality
A universally respected anti-tearing solution
G-Sync Compatible
Optimize your game settings
Protect your eyes from screen flicker
An innovative solution to protect against the blue light from computer screens
The ratio of light in the range from 415nm~455nm compared to 400nm~500nm shall be less than 50%.
Connecting your eyes with your hands
Adjustable colour saturation for better gray levels and finer picture detail
Key Features
26.5" QHD (2560 x 1440) OLED display
240Hz refresh rate
0.03ms response time (GtG)
Nvidia G-Sync/Adaptive sync
HDR400
1 x HDMI ports
1 x DisplayPort
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Superior high quality viewing
G-Sync Compatible
Optimize your game settings
Key Features
240Hz refresh rate